Çakşır otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

0

Çakşır otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Çakşır otunun zararları var mıdır ? Nasıl kulllanılır ?

Ülkemizin hemen her yöresinde yetişebilen çakşır otu, maydanoz familyasına ait bir bitkidir. Sarı bir görünüme sahip otun mucizevi faydaları nedeniyle çayı yapılır ve sabah aç karnına veya öğlen vakitleri içilebilir. Çok eski dönemden beri kullanılan çakşır otu faydalarından bazıları ise şöyle:

Çakşır otu faydaları:

whatsapp-kapida-ode [instagram-feed num=6 cols=2 showheader=false  buttontext="Daha Fazla Ürün" buttoncolor=#ff1493 showbutton=true showfollow=false]
  • Kendisini sürekli yorgun hissedenler için iyi bir yenilenme kaynağıdır. Vücuda sahip olması gereken enerjiyi verir ve halsizlikten kurtulmak için yardımcı kür olarak kullanılabilir.
  • Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık problemi yaşayanlara tavsiye edilen bir bitkidir. Bu bitki, afrodizyak etkisi gösterir. Cinsel isteksizlik için kullanılacak olması halinde hazırlanan çayına bir çay kaşığı bal da konulabilir.
çakşır otu kullanımı
çakşır otu kullanımı
  • Sperm yetersizliğinden veya kalitesinden dolayı çocukları olmayan eşlerin kullanması tavsiye edilir. Çünkü çakşır otu, sperm sayısını arttırdığı gibi sperm kalitesini de artırıcı bir etkiye sahip bitkidir.
  • Erkeklerin sperm sayısına olumlu etki ettiği gibi kadınların da yumurta kalitesine önemli derecede olumlu katkı sunar.
  • Balgam söktürücü bir özelliği vardır, böylece bronşit gibi iyileşmesi zaman alan rahatsızlıkların çok daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.
  • Ayrıca bitkinin hücre yenileyici bir özeliği de bulunur. Bu nedenle de, ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak için kullanılabilecek bir bitkidir. Ancak bu şekilde kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanın önemi büyüktür.
  • En önemli etkilerinden biri ise, stres üzerindedir. Sinir sistemini rahatlatıcı etkisi vardır ve kaygı, endişe gibi psikolojik sorun yaşayanlara tavsiye edilir.
  • İştah açıcı bir özelliği de vardır. Bu nedenle, aşırı kilolu kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekir. Çok zayıf ve iştahsız kişiler için de kilo almaya yardımcı olacak bir bitkidir. Kaybedilen iştahın yeniden kazanılmasını sağlar.
  • Aç karnına düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bir nevi detoks için kullanılabilecek bir bitkidir.
  • Sporcuların kas ağrıları çekmesi halinde de kullanabilecekleri bitkilerden birisidir çakşır otu. Kas ağrılarının tedavisi ve yanlış hareket sonucunda yaşanılan kas sakatlıklarında da etkili sonuçlar veren bir bitkidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WhatsApp Sipariş